Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Söğüt Kabuğu Faydaları ve Kullanımı

Doğal Ağrı Kesici Ateş Düşürücü Söğüt Kabuğu

Söğüt Kabuğu Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Söğüt kabuğu eski çağlardan beri Çin ve Avrupa’da çeşitli hastalıklarına tedavisinde başarı ile kullanılmıştır. Söğüt kabuğunu bu şekilde faydalı kılan ise kabukların içeriğinde bulunan salisin maddesi sayesindedir.

Salisin vücutta aspirin etkisi yaparak ağrıların giderilmesini sağlamakta ayrıca ateşin düşürülmesinde de etkili olmaktadır. Salisin ağrıları aspirine göre geç geçirmekle birlikte etkisi aspirinden daha uzun süreli olmaktadır.

Bunun yanı sıra yapılan bazı araştırmalar söğüt kabuğunun ağrı ve ateş düşürücü özelliğinin yanı sıra antioksidan, antiseptik, bağışıklık sistemini güçlendirici etkilerinin olduğunu da belirlemiş; ancak bu konudaki araştırmalar yeterli seviyeye ulaşmamıştır.

Söğüt Kabuğu Nasıl Kullanılır?

Çay Olarak Hazırlanışı ve Kullanımı:

1 su bardağı suya 2 tatlı kaşığı kurutulmuş söğüt kabuğu ekleyin ve kısık ateşte kaynatın. Ocaktan aldıktan sonra 30 dk demlenmeye bırakın. Günde 3 fincan tüketin.

Kapsül Olarak Kullanımı:

Toz ya da sıvı olarak satılan kapsüllerini günlük 60 ila 240 mg dozlar arasında kullanabilirsiniz.

Söğüt Kabuğu Faydaları Nelerdir?

Bel ağrıları: Yapılan bir seri deneyle bel ağrılarının giderilmesinde çok etkili olduğu kanıtlamıştır. 200 kişi üzerinde yaklaşık 240 mg söğüt kabuğu dozu kullanımı ile bel ağrılarının önemli ölçüde azaldığı test edilmiştir.

Baş ağrısı: Bilindiği gibi baş ağrılarını gidermek için kullandığımız ilaçların her ilaçta olduğu gibi kimyasal oluşu her ne kadar ağrıları geçirse de vücudumuzun diğer organlarına zarar verdiği bilinmektedir.

Özellikle ülkemizde kullandığımız baş ağrısı ilaçlarının mide ve bağırsak sorunlarına yol açmaktadır. Ama söğüt kabuğu ile hiçbir yan etkiye maruz kalmadan baş ağrılarınızdan kurtulmanız mümkün olmaktadır.

Eklem İltihabı: Eklem iltihaplarının vermiş olduğu boyun ve sırt bölgesi ile kalça ve diz bölgesindeki ağrıları giderdiği kanıtlanmıştır.

Bu faydalarının yanı sıra bilimsel olarak kanıtlanmamakla birlikte bitki uzmanlarınca söğüt kabuğunun adet ağrıları, ateş, kesecik iltihabı, tendon iltihabı gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği belirtilerek kullanılması tavsiye edilmektedir.

Söğüt Kabuğu Zararı Var mıdır?

Aşırı kullanımı kaşıntı, mide bulanması, kusma, böbrek iltihabı ve kulak çınlamasına neden olabilir. Hamileler ve emziren anneler kullanmamalıdır. Mide kanaması geçirenler ile ülser rahatsızlığı olanlar kullanmamalıdır. Kan inceltici ilaç kullananların da kullanmamasında fayda vardır.

İlginizi Çekebilir: