Alternatif Tıp, Genel

Sülük Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sülük Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sülük Tedavisi Nedir? Sülük Pis Kanı mı Emer?

Sülük tedavisi yöntemini duymayanımız yoktur sanırım. Ama sülük tedavisi hafife alınmaması gereken ve uzman kişilerce yapılması gereken bir tedavi yöntemidir. Hele hele merdiven altı yerlerden veya rastgele bölgelerden ve yerlerden temin edilen ve işinin ehli kişilerce yapılmayan sülük tedavisinin hiçbir iyileştirici yanı yoktur.

Toplumumuzda sülüklerin insanda bulunan pis kanı emerek iyileşmeyi sağladığı sanılmaktadır. Oysa bu yanlış bir bilgidir. Sülük tedavisinde önemli olan sülüklerin kanı emmesi değil emme esnasında salgıladığı salgılardır.

Emme esnasında sülüklerin saldığı salyalar da 100’ün üzerinde bioaktif madde bulunmaktadır. Tedavi edici asıl bioaktif maddeler ise Hirudin ve Calin’dir. Ki bu sebepten ötürü Tıbbi Sülük Tedavisinin bir diğer adı da Hirudoterapi olarak geçmektedir. Bu iki bioaktif maddelerin kanın pıhtılaşmasını önleyici, oluşmuş pıhtıyı eritici, mikrop öldürücü, ağrı kesici, kas gevşetici, stres giderici, tansiyon dengeleyici özellikleri bulunmaktadır.

Sülük Tedavisi Uygulaması Nasıl Olmalıdır?

Yukarıda biraz önce değindiğimiz gibi bu tedavi yöntemi uzmanlık istemektedir ve muhakkak hekim nezaretinde olmalıdır. Ne yazık ki ülkemizde sülük tedavisi yöntemi uygulayacak insan ve hekim sayısı yok denecek kadar azdır.

Sülük Tedavisinin Yan Etkileri Var mıdır?

Uzman kişilerce yapılan sülük tedavisinin pek fazla yan etkisi bulunmamaktadır ama bununla birlikte tedavi görecek kişinin kesinlikle kan sulandırıcı ilaç kullanıyor olmaması, kan pıhtılaşmasına engel bir rahatsızlığının bulunmaması, kansızlık hastalığının bulunmaması gibi durumlara dikkat edilmelidir.

Ayrıca tedavi esnasında da genellikle vuku bulabilen ısırılan bölgede kızarıklık ve kaşınma; hafif ağrı, hafif acı, nadiren de olsa lenf bezi şişkinliği,kolda ve bacakta geçici şişlikler, tedavi uygulanan kısımda kabuklanma gibi sorunlar olabilir.

Tıbbi Sülük Tedavisi Hangi Rahatsızlıkları Tedavi Eder?

İşinin ehli uzman kişilerce uygulanacak olan hirudoterapi veya tıbbi sülük tedavisi her türlü baş ağrısını (migren dahil) tedavi edicidir. İktidarsızlık sorununa karşı kullanılabileceği gibi kısırlık tedavisinde dahi kullanılabilir.

Kalp damar hastalıkları ve varis tedavisinde; bunların yanı sıra egzama sedef gibi cilt hastalıklarında, epilepside, yanık tedavisinde, ameliyat izlerinin giderilmesinde,romatizmal hastalıklarda,felç durumlarında, astım gibi akciğer hastalıklarında, hemoroit tedavisinde, hormonal bozukluklara bağlı kilo problemlerinde, kangren tedavisinde kullanılabilir.

Bir Hatırlatma: Vermiş olduğumuz bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Sülük tedavisi kesinlikle bir uzman tarafından yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: