Beslenme, Şifalı Bitkiler

Tam Protein İçeren Kinoa Faydaları

Tam Protein İçeren Kinoa

Kinoa Nedir, Faydaları Nelerdir, Nerelerde Yetişir, Nasıl Temin Edilebilir?

Yetiştirilmesinin Milat öncesi tarihlere kadar dayandığı bilinen kinoa Peru ve Bolivya ülkelerinde (And Dağlarının çorak yamaçlarında) yetişen, boyu 2 metreye kadar uzayabilen bir bitkidir.

Besin değeri oldukça yüksek bir bitkidir. Astronotların uzay seyahatlerinde yanlarına bu özelliğinden dolayı kinoa aldıkları bilinmektedir. Bu özelliği ile astronot bitkisi olarak da tanımlasak abartı olmaz herhalde. Tahıl olarak tanımlamak mümkün olan bu bitkinin yenilen kısmı yemiş olarak tabir edebileceğimiz kısımlarıdır.

Ülkemizde pek tanınmasa da 2013 yılı BM Tarım Örgütünce “Uluslararası Kinoa Yılı” olarak ilan edildi. Yetiştirildiği alanlar iklim açısından hassas olan bu bitki ülkemizde de son zamanlarda Ağrı Dağında yetiştirilmeye başlandı. Ciddi başarılar elde edildiği biliniyor. Yakın zamanlarda marketlerde yerini almaya başlayacaktır. Çeşitli internet sitelerinde kilosu 50-60 TL arasında satılmaktadır.

Besin değeri yüksek derken de abartmadığımızı ispatlamak adına; 1 kilosu 10 kilo ete eşdeğerdir.

Bu şahane gıdanın yemeğini yapabileceğiniz gibi, tahıllı yiyeceklerle yapabildiğiniz şeyleri yapmanız da mümkün. Bu gıdanın faydalarını saydıktan sonra kinoa pilavı yapılışını da sizlerle paylaşacağız.

Kinoa Faydaları Nelerdir?

Vücudun ihtiyaç duyduğu bütün amino asitleri içeren ender gıdalardandır. Yani tam protein kategorisinde yer alan bir gıdadır.

İçerdiği yüksek lifler sayesinde tokluk hissi verir. Bu da kilo alımını önler. 100 gramı 120 kalori içermektedir.

Gluten içermeyen bir gıdadır. Glutensiz gıdalar tüketmeleri gereken çölyak hastaları için bulunmaz bir besindir.

Yüksek lif içermesi dolayısı ile kabızlık gibi sindirim sorunları çekenler için de iyi bir gıdadır.

Yüksek oranda magnezyum içermesi migren ve şeker hastalığı olanlar için tüketilmesi gereken bir yiyecektir. Bilindiği gibi magnezyumun damarları rahatlatıcı özelliği vardır.

Kinoa yaşlanmayı geciktirici bir besindir.

Göğüs kanserinin oluşumunu önlemede etkili bir gıdadır.

Kinoa Pilavı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

2,5 su bardağı suya 1 su bardağı kadar kinoa

Orta boy 1 adet soğan

1 adet havuç

1 tane kırmızı biber

1 tane yeşil biber

1 çorba kaşığı salça

2 veya 3 çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

Önce çekirdeği saran kabuğu temizleyin (yoksa acı tat verir) ve ardından iyice yıkayın. Soğanı ve diğer sebzeleri doğrayıp zeytinyağında kavurun. Ardından salçayı ekleyip 1-2 dakika daha kavurun. Üzerine kinoayı ekleyip, suyu ilave edin. Suyunu çekip üzerindeki beyaz şeritler iyice görünür olana kadar pişirin (15 dakika). birkaç dakika dinlendirip yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun.

İlginizi Çekebilir: