Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Tarçın Elması – Graviola Faydaları Nelerdir

Tarçın Elması –Graviola Faydaları Nelerdir

Tarçın Elması Nelerde Yetişir, Faydaları Nelerdir?

Tarçın Elması (Graviola) Nedir? Tropik bölge ikliminde yetişen ve yeşil dikenli bir meyvedir. Yetiştiği ağaç yıl boyu yaprak dökmez. Meyveler Aralık-Nisan ayları arasında olgunlaşmaktadır. Tropik iklim bitkisi olmasına rağmen ağacı kuraklığa karşı da dayanıklı bir yapıya sahiptir. Sulu bir meyvedir ve yenildiğinde ferahlatıcı özelliği vardır. Graviola, Guanabana, Soursop, Annona Muricata isimleri ile de bilinmektedir.

Tarçın elması B1, B2, C vitamini bakımından zengin olmakla birlikte, antioksidandır. Yine kalsiyum, magnezyum, çinko, potasyum, fosfor mineralleri de içermektedir.

Tarçın Elması 12 Kanser Çeşidine Karşı Koruma Sağlıyor

1970’li yıllardan beri tarçın elması (guanabana) üzerinde yapılan araştırmalar bu meyvenin kanserli hücreler üzerinde yok edici özelliği olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte sağlıklı hücrelere ise hiçbir zararının olmadığı defalarca rapor edilmiştir.Meme kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri, akciğer kanseri gibi önemli kanser türlerinin yanı sıra 12 adet kanser çeşidine karşı iyi geldiği bilinmektedir. İngilizce soursop olarak bilinen graviola içerisinde bulunan sitotoksik maddenin kanserli hücrelerin büyümesini önlediği gibi yok ettiği araştırmalarla ortaya konulmuştur.
Amerika’da yapılan araştırmada bu meyvenin kanser üzerindeki olumlu etkisinin oldukça yüksek çıktığı belirtilmiştir.

Tarçın Elması-Graviola Faydaları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yapılan araştırmalarla bu meyvenin 12 adet kanser türüne karşı iyileştirici ve kanserli hücreleri yok edici özelliği vardır. Tümörlü hücreleri hızla yok edip, vücudu yeniler.
Tansiyonu dengeleyici özelliği vardır.
Graviola bağışıklık sistemini güçlendirir.
Vücuda enerji verir, yorgunluk hissini giderir.
Bağırsak parazitlerini düşürücü özelliği vardır.
Doygunluk veren bir meyve olup, zayıflamaya yardımcıdır.
Tarçın elması üretildiği bölgelerde raşitizm, ishal, dizanteri tedavisinde kullanılmış, yine evcil hayvanlarda oluşan bit ve pirelerin temizlenmesinde kullanılmıştır.
Yine amazon yerlilerince boğaz, akciğer iltihaplanmalarında tedavi amaçlı kullanılmıştır.

Graviolanın Kullanımı İle İlgili Birkaç Hatırlatma: Kanser Araştırma Vakfınca tarçın elmasının kapsül olarak kullanımının fayda sağlamadığı bildirilmektedir. En doğru kullanımının meyvenin kendisini yemek, ya da suyunu içmek olduğu belirtiliyor. Ayrıca çok aşırıya kaçmadan günde üç vakit öğünlerden önce aç karnına yenilmeli ya da suyu içilmelidir.

İlginizi Çekebilir: