Alternatif Tıp, Doğal Kürler

Taşköprü Sarımsağı Bel Fıtığına Çare

Taş Köprü Sarımsağı Bel Fıtığına Çare

Taşköprü Sarımsağı hareket kabiliyetini azaltan ve can yakıcı ağrılara sebep olan bel fıtığına umut oluyor. Zeytinyağı ile birleşerek ne şekilde fayda sağladığı ve nasıl kullanılması gerektiği de makalemizin içerisinde…

Bilindiği gibi tıbbi karşılığı “Herdi diskal” olan bel fıtığı omurgalar arasındaki kıkırdağın, aşırı zorlama ile yerinden kayarak bacaklara gelen sinirlere ve omiriliğe baskı yapması sonucu ortaya çıkan hastalıktır.

Hareketsiz yaşamın artması ile toplumumuzda görülme oranı oldukça artmaya başlayan bel fıtığına Taşköprü sarımsağı ve zeytinyağı ile hazırlanan kür yeni bir ışık olma adayı.

Taşköprü sarımsağını ve Taşköprü’yü duymayanınız yoktur herhalde. Adı sarımsakla özdeşleşen bu ilçe Kastamonu ilimizdedir ve sarımsak yetiştiriciliğinin en yoğun yapıldığı yerdir. Hakikaten burada yetişen sarımsak ülkemizin diğer yerlerinde de üretilmeye çalışılmış; ancak ne tadı ne kokusu ne de lezzeti Taşköprü sarımsağının yerini alamamıştır. Taşköprü sarımsağını diğer sarımsaklardan üstün kılan bazı özellikleri vardır. Bunlar:

Kanser riskini ortadan kaldıran selenyum açısından zengindir.

Soğuk hava depolarına ihtiyaç duymadan 1 yıl muhafaza edilebilir.

Kendine has kokusunu veren kükürtlü uçucu yağlar bakımından çok zengindir.

Vitamin ve mineral bakımından da diğer sarımsaklardan zengin bir ihtivaya sahiptir.

Baharat oranının yüksek olması sucuk, turşu, konserve vb. alanlarda en çok aranan sarımsaktır.

Buranın toprak yapısına bağlı olarak yetişen sarımsağın büyük bir kısmı antibiyotik üretimi için ilaç fabrikalarınca toplanmaktadır.

Bel Fıtığına Taşköprü Sarımsağı-Zeytinyağı Kürü

Malzemeler:

250 gram Taşköprü sarımsağı

2 çorba kaşığı saf organik zeytinyağı

Temiz bir tülbent

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Sarımsakların kabukları soyulur. 20 dakika kadar buharda bekletilir. Buharda bekleyen sarımsaklar iyice yumuşayacaktır. Yumuşadıktan sonra iyice ezilir. Zeytinyağı ile karıştırılır. Karışım hazırlandıktan sonra önceden hazırladığımız tülbent içerisine yayılır. Bele sarmadan önce cildi tahriş etmemesi ve yaralanmalara neden olmaması için bel önce ince bir naylonla sarılır. Daha sonra karışım tülbent ile bel bölgesine sarılır ve üzeri streç film veya başka bir malzeme ile sarılır.

Sarımsak ve zeytinyağı ile hazırlanan bu karışım 1 hafta belde sarılı bekletilir. Süre uzun olduğu için oluşacak kokunun dışarı taşmaması ve başkalarını rahatsız etmemesi adına çok sıkı sarılması gerekir. 1 hafta tamamlandıktan sonra tülbent çıkarılır. Bel fıtığı için Taşköprü Sarımsağı-Zeytinyağı Kürü olumlu sonuçlar verecek olan bir yöntemdir.

Şifa olsun…

İlginizi Çekebilir: