Beslenme, Genel

Tereyağının Faydaları Nelerdir?

Tereyağının Faydaları Nelerdir?

Tereyağının Faydaları Hakkında

Tereyağı binlerce yıldır insanlığın kullandığı hayvansal bir üründür. Tahmini 4500 yıllık bir tarihinin olduğu tahmin edilmektedir. İlk zamanlarda soğuk iklimin hüküm sürdüğü Orta Asya-Kuzey Avrupa-Kafkasya ve Anadolu gibi bölgelerde üretilmiş ve kullanılmıştır. Hatta Romalılar bu yağa ‘Barbar Yağı’ adını koymuşlardır. Kuzey Avrupa’nın dışındaki Avrupa ve diğer bölgelerdeki yerlere ulaşması ve bu yağın kullanılması 18.yy da olmuştur.

Tereyağı Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir antioksidandır. Yüksek seviyede karoten içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Beyin ve hafıza için önemli olan ‘lesitin’ bakımından da zengindir. Lesitin hücre yapı taşlarını koruyan ve sağlıklı kalmasını sağlayan bir maddedir. Hücre zarının sertleşmesini ve oksidasyon oluşumunu engellediği gibi beyni koruyan zar olarak da görev almaktadırlar.

Troid hormonlarının düzgün çalışmasını sağlayan iyot minerali içeren nadir besinlerdendir. Ayrıca bünyesinde alerji ve iltihaplanmayı önleyen ‘linoleik asit’ barındırmaktadır.

Tereyağı vitamin ve mineraller açısından da zengindir. A, E ve K vitaminleri bakımından zengin olduğu gibi manganez, kalsiyum, bakır, çinko, selenyum mineralleri içermektedir. Protein bakımından da zengindir. Göz sağlığı, kemik sağlığının geliştirilmesine katkısı büyüktür.

Tereyağının Besin Değerleri

100 gr tereyağı; 559 mg A vitamini, 15 mg kalsiyum, 7 mg sodyum, 20 mg potasyum, 0.19 protein, 52 kalori, 0.85 karbonhidrat, 0.09 mg demir, 83.22 yağ bulunur.

Bir Hatırlatma: Amerika’da yapılan araştırmalar tereyağı tüketiminin azaldığı 1960-70’li yıllardan itibaren kalp hastalıklarının hızla artmaya başladığı; yine obezite ve şeker hastalığı oranlarının arttığı da gözlemlenmiştir.

İlginizi Çekebilir: