Beslenme, Şifalı Bitkiler

Termiye – Acı Bakla Hakkında Bilgi

Termiye – Acı Bakla Hakkında Bilgi

Termiye Nedir, Nerelerde Yetişir?

Termiye bitkisinin diğer adı Yahudi baklasıdır ve ülkemizde Marmara ve Ege Bölgelerinde kendiliğinden yetişebilmektedir. Anavatanı Akdeniz olan termiyenin taneleri mısır tanesine benzemektedir, ülkemizde özellikle Antalya’da oldukça meşhur bir yiyecektir ve tirmis adı ile bilinmektedir. Akdeniz havzasındaki birçok ülkede tüketimi mevcut olup, Mısır’da turmus, İspanya’da altramuces, Portekiz’de tremeços olarak adlandırılır.

Bilimsel ismi ise Lupinus Albus’tur. Bitki 120 cm boyuna kadar büyüyebilmekte, çiçekleri dik salkım şeklinde ve pembe ya da lila renktedir. Tohumları ilk başlarda hayvan yemi olarak kullanılsa da zamanla insan sağlığına da faydaları bulunmuş ve tüketilmeye başlanmıştır. Bitkinin kullanılan kısmı tohumlarıdır. Çiçek ve yaprakları kullanılmaz.

Termiye – Acı Bakla Faydaları Nelerdir?

* İdrar söktürücü özelliği bulunan termiye aynı zamanda böbrekte oluşan iltihaplanmaları da giderici özelliğe sahiptir. Böbrek taşlarının düşürülmesinde de etkilidir.

*Kanı temizleme özelliğine sahip olan termiye tohumları, bağırsak rahatsızlıklarına karşı da faydalıdır.

* Karbonhidrat içermesi ile besleyicidir. Bunun yanı sıra vücuttaki glikoz seviyesini de dengeleme özelliğine sahiptir.

* Bağışıklık sistemini güçlendirir.

* Cilt yaralarının iyileştirilmesinde etkilidir. Haşere ısırmaların da kaşıntı ve ağrıyı kesmek için de kullanılabilir.
* Kas ve eklem ağrılarını dindirmede kullanılabilir.

* Acı bakla tohumları yem olarak kullanılabilir.

Termiye (Acı Bakla) Nasıl Kullanılır?

Termiye tohumlarını toz haline getirip kullanabileceğiniz gibi kaynatıp da içilebilir. Toz halindeki tohumların lapa hale getirilip kullanımı birçok cilt rahatsızlığına karşı iyi gelmektedir. Kaynatılıp haşlanırken rengi iyice sarılaşıp yumuşamaya başlayınca ocaktan alınır. Soğuyunca suyu değiştirilip başka bir kaba alınır ve bu işlem acılığı geçene kadar tekrar edilir. Günde 3-4 kez suyunu değiştirerek 1 hafta içerisinde acılığı geçmiş olur. Bu şekliyle tuzlanarak yenilebilir. Bu işleme tatlandırma işlemi adı verilir. Yalnız üzerinde kalın şeffaf olan kabuğu ağızda veya parmaklarınız yardımı ile çıkarılarak içerisinde bulunan etli kısımları yenilir.

Yan Etkisi Var mıdır? Genellikle yer fıstığına alerjisi olanların acı baklaya da alerjisi olabilir. Eğer termiye tohumları haşlanıp tüketilecekse acısı geçmeden de yenilmemelidir. Çünkü zehirleyici etki gösterebilir.

Nereden Temin Edebilirsiniz? Güvendiğiniz aktarlardan temin edebileceğiniz gibi internet satışları da mevcuttur.

İlginizi Çekebilir: