Alternatif Tıp, Beslenme

Unutkanlığı Önleyen Başlıca Besinler

Unutkanlığı Önleyen Başlıca Besinler

Çağımızın en çok şikayet edilen problemlerinden birisi de unutkanlık. Eskiden büyüklerimizden sık sık duyduğumuz bu şikayet maalesef 30’lu yaşlara kadar düşmüş bulunuyor. Eğer kendinizde böyle bir durum olduğunu düşünüyorsanız şu besinleri tüketmenizi öneririz:

DOMATES

Güçlü bir antioksidan olan domates serbest radikallerin neden olduğu hücre tahribatını önlemektedir.

BALIK

Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık, beyin sağlığı açısından harika bir besin ve unutkanlığı önlemek için haftada iki veya üç kez tüketmek gerekiyor. Ki balıkta bulunan bu yağ asitlerinin alzheimerin önlenmesinde de önemli olduğu ortaya çıkmıştır.

CEVİZ VE FINDIK

Omega 3 bakımından zengin olan bu harika iki gıda da unutkanlık için önemli besinlerdir. Günde 3-4 adet ceviz veya 1 avuç fındık yemeniz ileri yaşlarda karşılaşılabilen hafıza sorunlarına karşı da koruma sağlamış olur.

ISPANAK

Folik asit bakımından zengin oluşu ile unutkanlığı tersine çevirebilir.

KIRMIZI ET

Uzmanlar unutkanlığın sebeplerinden birisinin de B12 vitamini eksikliği olabileceğini belirtiyorlar. Kırmızı et iyi bir B12 vitamini kaynağıdır. Haftada bir veya iki kez tüketilmelidir.

NAR SUYU

İyi bir antioksidan kaynağı olan nar suyu unutkanlığa iyi gelir ve beyin hücrelerini korur.

YEŞİL ÇAY

Taze olarak demlenen ve tüketilen yeşil çay da unutkanlığa iyi gelmektedir.

YABAN MERSİNİ

Polifenol içeren yaban mersini beynin yaşlanmasına engel olmakta ve unutkanlığa iyi gelmektedir. Yine iyi bir polifenol kaynağı olan bitter çikolata ve siyah çay da unutkanlığa karşı kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir: