Beslenme, Şifalı Bitkiler

Vanilya Nedir? Vanilya Bitkisi Hakkında

Vanilya Nedir? Vanilya Bitkisi Hakkında

Vanilya Nedir, Vanilya Nasıl Yetiştirilir?

İngilizce Vanilla adıyla bilinen ve bilimsel adı Vanilla Planifolia olan vanilya aslında marketlerde satılan vanilin değildir. Şöyle ki vanilin olarak marketlerde gördüğümüz ürün kağıt endüstrisinde yan ürün olarak elde edilen lignin adlı maddeden elde edilen sentetik bir gıda özelliği taşır.

Bitkinin anavatanın Meksika olduğu düşünülmekte, Avrupa’ya ise 16 yy’da getirilmiş ancak; 19 yy’a kadar yetiştirilmesi ve çoğaltılması mümkün olamamıştır. 1800 yılların ortalarında bu bitkinin döllenmesinin o bölgedeki bir arı vasıtası ile öğrenilmesinin ardından elle dölleme yöntemi uygulanmış ve ancak bu şekilde üretimi mümkün olabilmiştir.

Dikildikten 3 yıl sonra ürün vermektedir. Ülkemizde ise ancak seralarda ya da botanik bahçelerde yetiştirilebilir.

Vanilla yeşil iken toplanır ve sıcak suda bekletildikten sonra kurutulur. Bu kuruma esnasında kendine has kokusuna da ulaşmış olur. İlk zamanlarda tütsü olarak kullanılan bu bitki zamanla bir beslenme türü haline gelmiştir. Dünya üzerinde 150 türü olduğu bilinmekte ve bunlardan ticari olarak değerli olanları Tahiti, Bourbon ve Hint vanilyasıdır.

Vanilya Nasıl Kullanılır?

Çubuk olarak kullanılabildiği gibi, vanilya özü de hazırlanarak kullanılabilir. Vanilya özü çubukların alkolde bekletilmesi ile elde edilir.

Çubuklarını doğrudan tatlılarınızda ya da yemeklerinizde arzu ettiğiniz miktarda katarak kullanabilirsiniz. Sütlü tatlılarda sütün içerisinde bir miktar kaynatabilir, krema içerisinde bekletebilirsiniz. Bal veya reçellerin içerisinde 10 gün bekletilerek aroma vermesi sağlanabilir.

Ayrıca bir bardak votka içerisinde 3-4 adet vanilya 2 ay kadar bekletilerek vanilya özü de elde edilebilir. Bunun için yapılması gereken vanilyaları ortadan 2’ye bölerek ağzı kapalı şekilde votka içerisinde buzdolabında bekletmektir. Ara ara çalkalanır. Bu sürede votka içerisindeki alkol de uçmaktadır.

Vanilya Neye İyi Gelir?

Çok güçlü tıbbi etkileri bulunmayan vanilyanın yaymış olduğu kokunun rahatlatıcı etkisinden bahsedilebilir. Yine strese ve depresyona iyi geldiği, ateş düşürücü ve öksürüğe iyi geldiğinin belirtildiği kaynaklarda mevcut. Mide ve sindirime de faydasının bulunduğu belirtilmiştir.

Nerede Bulunur, Fiyatı Ne Kadar?

Büyük şehirlerde büyük aktarlarda çubuk şeklinde satışı ile bulmanız mümkün. Bunun haricinde bazı güvenli internet sitelerinde de satışı mevcut. İnternet sitelerinde adet fiyatı 12-20 TL arasında satılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: