Güzellik & Bakım

A’dan Z’ye VAZELİN Kullanımı ve Faydaları

A’dan Z’ye VAZELİN Kullanımı ve Faydaları

Vazelin (parafin yağı) vücudunuzun birçok bölgesinde birçok cilt probleminizi gidermek için kullanabileceğiniz bir kremdir. Makyaj temizliğinden nasır tedavisine, cilt bakımından saç bakımına kadar yaygın bir kullanım alanı bulunan vazelin ve faydalarını sizler için derledik.

VAZELİN NEDİR? Vazelin 1859 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde petrol kuyularında çalışan işçilerin kesik ve yaralarını iyileştirmek için kullandıkları, daha sonra bunu fark eden bir kimyagerin 1870 yılında Vazelin petrol jeli ismiyle piyasaya sunduğu, şimdilerde ise kozmetik sahasında adından sıkça bahsettiren bir kremdir.

Genellikle renksiz ve kokusuz olan vazelinin artık pembe, soluk sarı, beyaz renkli ve koku aromalı da üretilmektedir.

Her şeyden önce belirtmekte fayda gördüğümüz diğer bir konu da vazelin okside olmaz ve havayla temasında herhangi bir kimyasal madde ortaya çıkmaz.

Vazelinin Müthiş Kullanım Alanları ve Faydaları

Aslında vazelin birçok cilt problemimize derman olacak bir kremdir.  Yaralardan kesiklere, bazı yanık çeşitlerinde kullanılabilen vazelinin faydalarını ve kullanım alanlarını siz okuyucularımız için aşağıya sıralıyoruz:

1- Cilt Bakımında

Aslında vücudumuz için kullandığımız birçok losyon ve kremin özünde bulunan vazelini cilt bakımınızda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Cildinizi nemlendirmede (özellikle çok kurumuş ciltler üzerinde son derece etkilidir.), cildiniz üzerinde oluşan kurulukların ve çatlakların giderilmesinde kullanabileceğiniz gibi cildiniz üzerinde oluşan kesiklerin, yanıkların ve çiziklerin iyileştirilmesinde de kullanabilirsiniz. Vazelin kullanarak cildinizin nemli kalmasını ve yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz.

2- İyileşmez sandığınız nasırların tedavisinde

Galiba bunun en önemli tanığı benimdir. Yıllar önce ayağımda çıkan ve sebep olduğu ağrılardan dolayı neredeyse yürüyemez hale geldiğim nasırlarımdan vazelinin sayesinde kurtuldum. Yatmadan önce nasırlı bölgenize vazelini sürün yatağınızın krem olmaması için de ayağınıza bir çorap giyip sabaha kadar yatın. Kısa zaman içerisinde nasırlarınızdan kurtulduğunuzu göreceksiniz.
Ayrıca ayaklarınızın altında oluşan çatlakları da nasır ile tedavi edebilirsiniz.

3-Saç bakımında

Kullandığınız şampuanların ve saç kremlerinin içerisinde saçlarınızı yumuşatması için vazelin kullanıldığını biliyor musunuz? Saçlarınızın yumuşak, daha parlak ve kolay taranması için vazelin kullanmanızı tavsiye ederim.  Vazelin kurumuş saçlarınızı besler, onları yumuşatır. Ayrıca saç uçlarınızdaki kırıkların giderilmesini sağlar.

4- Kaş şekillendirici

Vazelin sayesinde dökülmüş olan kaşlarınızın yeniden çıkmasını ve kaşlarınızın istediğiniz şekilde şekillenmesini sağlayabilirsiniz.

5- Tırnak koruyucu

Vazelin kullanarak tırnaklarınızın çabuk kırılmasını önleyebilir, tırnaklarınızı daha dayanıklı hale getirebilirsiniz. Vazelin tırnaklarınızın daha esnek olmasını sağlar.

6- Bebek bakımında

Bebeğinizde bezlenmeden kaynaklı oluşan pişikleri vazelin ile giderebilirsiniz. Kaldı ki birçok bebek yağının bileşeninde de vazelin kullanılır.

7- Makyajınızı temizlemede

Vazelini makyaj temizlemede de kullanabilirsiniz. Hem de cildinizi tahriş etmeden. Ayrıca bu sayede cildinizde kızarıklıkta meydana gelmez.

8- Cildinizin parlak görünmesinde

Cildinize süreceğiniz vazelin cildinizin parlak ve canlı görünmesini sağlar.

9- Dövme yaptırdıktan sonra oluşan hassasiyetin giderilmesinde

Yaptırdığınız dövmelerden sonra dövme yaptırdığınız bölgede haliyle ağrılı bir hassasiyet oluşacaktır.Dövme yaptırdığınız yerin iyileşmesini hızlandırmak için vazelin kullanmanızı tavsiye ederiz.

Vazelinin zararı var mıdır?

Tabiki her şeyde olduğu gibi vazelini de aşırı kullanmanız bazı sorunlara neden olabilir. Örneğin güneşli havalarda kullanacağınız vazelin cildinizde kararmaya neden olabileceği gibi, aşırı kullanımının meme kanseri riskini artırabilir.

Ayrıca havayla temas eden yerlerinize sürdüğünüz vazelin çevresel tozların cildinize yapışmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: