Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Yaban Mersini-Ligarba Faydaları Hakkında

Yüksek Antioksidan Bitkisi Yaban Mersini

Uzmanlar tarafından antioksidan içeren bitkiler arasında en üst sıra da sayılan yaban mersini ülkemizin değeri yeterince bilinmeyen şifalı bitkilerindendir. Gelin bu bitkiyi yakından tanıyalım…

Karadeniz’in en değerli bitkilerinin başında gelen ve Karadeniz bölgesinde ‘ligarba’ olarak da bilinen yaban mersini tam bir şifa kaynağı. Onu bu kadar şifalı kılan ise Karadeniz’in yağmurları ve yüksek oksijenleri ile besleniyor olması.30 cm ile 1 metre arasında uzayabilen ormanlık alanlarda yetişen bu bitki mayıs aylarında çiçek açar ve güz mevsiminde olgunlaşıp meyve verir ve meyveleri mavi renktedir. Yaban mersinini diğer şifalı bitkilerden ayıran en önemli özellik ise çok yüksek miktarda antioksidan içermesidir.

İçerisinde C, A vitamini, organik asitler ve faydalı şekerler bulunmaktadır ve yaban mersini-ligarba içerisinde bulunan antioksidanlar hücre zarına zarar veren ve hücre zarlarının ölümüne neden olan etkenleri ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca vücudumuzda ve kanda bulunan zararlı toksinlerin dışarıya atılmasına yardımcı olmaktadır. Göz rahatsızlıklarını gideren ve tam bir kalp damar dostu olan bu bitki kalp krizi riskini azaltıp damar tıkanıklığını da gidermektedir.

Yaban Mersini-Ligarba Faydaları

Göz rahatsızlıklarında en çok rastlanan makula dejenerasyonu, miyop, hipermetrop, katarakt ve retina ile ilgili rahatsızlıkları önleyici etkisi vardır. Ayrıca göz tansiyonu içinde kullanılan çok şifalı bir bitkidir.

Şeker hastalığı ve tansiyon hastalığı tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Serbest radikaller, yağ, toksin, bakteri ve ödemin vücuttan atılmasını sağlar. Yaprağı ve kuru meyveleri ile yapılan çayı ishali gideren özellik taşır.

Yaban mersini çayı kadınlarda regl dönemlerinde oluşan ağrıları giderir ve regl dönemlerini düzene sokar. Yaban mersini çayı idrar yollarında oluşan enfeksiyonlarda tam bir antibiyotik özelliği taşır. Kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktive eder ve anti kanserojen özelliği taşır.

Taze olarak tüketildiğinde kanı temizleme özelliği vardır. Çok besleyici olmasına karşın kalori ve sodyum içeriği düşük bir bitkidir. Dolaşım sistemi hastalıkları tedavisinde çok faydalıdır.

Kalp ve damar hastalıklarında çok faydalıdır. Yenilmesi çok lezzetli, çekirdekleri yumuşak ve küçük olan yaban mersininin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Ayrıca İbrahim Saraçoğlu yaban mersini kurusunun da Kan şekerini düzenlediğini, kan şekerini düşürdüğünü, kansere karşı müthiş bir koruyucu olduğunu söylüyor. Şeker hastalarının sabah kahvaltısında 8-9 adet yediklerinde farkı çok kısa sürede göreceklerini belirtiyor.

İlginizi Çekebilir: