Genel, Şifalı Bitkiler

Yabani Kayısı Zerdali Hakkında

Yabani Kayısı Zerdali Hakkında

Zerdali Nedir, Kayısıdan Farkı Var mıdır

Zerdali, yabani bir kayısı türüdür. Boyutu diğer kayısı türlerine göre küçük, tadı mayhoş ve çekirdekleri ise acıdır. Farsça Zerd-alu kökünden gelip kelime anlamı sarı eriktir. Ülkemizde bazı yerlerde sarı erik olarak da adlandırılmıştır ve doğal ortam dışında yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

Zerdali Ağacı dayanıklı bir ağaçtır. Yazın kurak olan yerlerde daha iyi yetişir. Kışları ise -35 dereceye kadar dayanıklılık gösterir. Yaz kış nemli olan yerlerde pek yetişmez.

Diğer kayısı türlerine göre daha dayanıklıdır. Meyve verimi daha yüksek olup daha az oranda suya ihtiyaç duyar.

Yetişme alanı diğer kayısı türlerine nazaran daha çoktur. Diğer kayısı türlerini aşılamak için son yıllarda fazla rağbet gören bir meyve olmuştur. Nedeni daha az şeker içermesi nedeniyle kalorisinin düşük olması genel olarak zerdalinin ilaçsız yetiştirilmesi sayılabilir.

Doğal ortamda bazı hayvanlar için de besin kaynağıdır. Zerdalinin çekirdekleri önemli bir üründür nedeni ise acı tada sahip çekirdeklerin tıbbi alanlarda kullanıyor oluşudur. Zerdali çekirdekleri yüksek oranda siyanür içerdiğinden bir kaç tane yenmesi bile ölüme varan sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle çekirdekleri asla yenmemelidir.Çocuklardan da uzak tutmak gerekmektedir.

Zerdalinin Faydaları Nelerdir

Zerdali diğer kayısı türlerine göre daha yüksek oranlarda çinko ve selenyum içermektedir. Yapılan araştırmalarda 1 kilo zerdalide 3 mg selenyum olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda A vitamini, çinko ve potasyum açısından oldukça zengindir. Bu nedenle cilt ve saç sağlığı açısından oldukça faydalı bir meyvedir.

Zerdalinin kalorisi kayısıya göre biraz daha düşüktür. Diğer kayısı türlerine göre tüketimi daha kolay, yiyimi daha fazladır.

Zerdali Nasıl Kullanılır

Zerdalinin reçeli, kompostosu, tatlısı, hoşafı ve meyve suyu yapılmaktadır. Geleneksel olarak özellikle hoşafı oldukça rağbet görmektedir. Diğer kayısı türlerine göre zerdali hoşafının içimi daha hafif ve daha serinleticidir. Ayrıca güneşte kurutularak kuru meyve olarak tüketimi de yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: