Beslenme, Şifalı Bitkiler

Yabani Marul Tahliç Eşek Marulu

Yabani Marul Tahliç Eşek Marulu

Yabani marul yada Acı marul ( eşek marulu ) papatyagiller ailesine mensuptur. Tahliç, yağ marulu gibi isimleri de vardır. Türkiye’de hemen her bölgede, özellikle yol kenarlarında, bahçelerde kendi kendine yetişen, tadı acı bir bitkidir. Tuzlu suda bir süre bekletilirse acılığı bir miktar gider ve özellikle Ege-Akdeniz bölgesinde salatası, böreği vs. yapılır.

Yabani Marulun Faydaları

Sakinleştirici ve uyku getirici etkisi ile bilinen acı marul bitkisi, mineral, C vitamini ve klorofil açısından zengindir. Kan damarları için faydalıdır ve tansiyon düşürücü özelliği bulunur. Bu bitkiden çıkan süte ise “marul yağı” adı verilir. Bu süt nedeni ile yabani marul bitkisine yağ marulu adı da verilmiştir. Bu sütün, sakinleştirici ve uyku verici etkisinin olduğu yüzyıllardır bilinmektedir.

Yabani marul, özellikle karaciğer rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenen bir bitkidir. Öyle ki Roma İmparatorlarından Augustus’un yakalandığı karaciğer hastalığını, yabani marul ile yendiği rivayet edilmektedir.

Yabani Marul, yapraklarının; idrar söktürücü, süt arttırıcı, ateş düşürücü olduğu belirtilmiştir. Aynı zamanda diğer yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi kanı temizlediği belirtilmiştir. Ayrıca, siğil tedavisinde kullanılmıştır.

Not: Bazı kaynaklarda havacıva otu ile eşek marulu otu aynı türmüş gibi söylenmiştir. Bu doğru bir tanımlama değildir. Çünkü havacıva otu hodangiller familyasına mensuptur, eşek marulu ise papatyagiller ailesine mensup bir bitkidir. Havacıva otu, besin olarak tüketilmemektedir.

Acı Marul Otu Nasıl Kullanılır?

İlk olarak acı marul otu toplayacaksanız bu konuda bilgi sahibi olan kişilerden yardım almalısınız. Akdi takdirde yanlış otlar toplayarak sağlığınızı tehdit edebilirsiniz. Ot çeşitleri yönünden oldukça zengin mutfaklara sahip olan Ege ve Akdeniz yörelerinde bu bitki oldukça tanınmıştır.

Acı marul otunun kökü toplanıp kurutularak çay olarak tüketilebilir. Yapraklarının ise salata ya da börek yapılarak tüketilmesi mümkündür.

İlginizi Çekebilir: