Beslenme, Genel

Yandım Çavuş Ayranı Tarifi

Yandım Çavuş Ayranı Tarifi

Malatya Acılı Ayranı Tarifi-Yandım Çavuş Ayranı Tarifi

Özellikle Malatya ilimizde çok eskilerden beri topraktan yapılan küplerde hazırlanan ve bakır bardaklarla sunulan enfes bir içeceğimizdir yandım çavuş ayranı. Hem semizotlu hem de sade olarak hazırlanabilen bu ayran çiğköfte, kebap tarzı yemeklerle içildiğinde ayrı bir damak lezzeti ortaya çıkmaktadır.

Yandım Çavuş Ayranı Nasıl Yapılır?

Semizotlu Tarif:
Malzemeler: Kişi sayısına göre yeterli miktarda ev yapımı organik yoğurt, bir demet semiz otu, 250-300 gram acı biber (çok acılı seviyorsanız süs biberi veya Arnavut biberi kullanabilirsiniz), isteğe bağlı tuz ve su.

Yapılışı: Eğer tuz kullanacaksanız dilediğiniz miktarda tuzu yoğurda ekleyin ve çırpın. Suyunu ekleyip ayran olarak hazır halde bekletin. Biberleri boylamasına ikiye bölün. Semizotunu 5 dakika haşlayıp biber ile birlikte ayranın içerisine ilave edin. Toprak testiniz var ise iki hafta serin ve karanlık bir yerde bekletin. Cam kavanoza koyacaksanız buzdolabına da koyabilirsiniz. Bu ayran ne kadar ekşirse lezzeti de o kadar güzel olur.

Sade Acılı Tarif: Bu tarifte yukarıdaki yöntemi takip edin. Sadece semizotu eklemeyin. Ayrıca hazır yoğurtlarla bu tarifi denemeyin. İstediğiniz lezzeti bulamazsınız.
Yandım Çavuş Ayranı veya Malatya Acılı Ayranı sindirimi de hızlandırmaktadır. Zayıflamak isteyenler deneyebilir.

Afiyet olsun.

İlginizi Çekebilir: