Alternatif Tıp, Bitkisel Yağlar

Argan Yağı Faydaları ve Kullanımı

Yaşlanma Önleyici Hücre Yenileyici Argan Yağı

Faslıların “Hayat Ağacı” Adını Verdikleri Argan Yağı Faydaları ve Kullanımı

Fas’ta yetişen ve faslı kadınların çokça kullandığı argan yağı dört mevsim yeşil kalabilen 125 ile 450 yıl arasında yaşayabilen boyu çok uzun bir bitkidir. Faydaları artık herkesçe duyulmaya başlanan argan yağının elde edildiği ağacın türünün tükenme tehlikesi altında olmasından dolayı argan yağının üretimi hem zahmetli hem de orijinalini bulması artık daha zor olmaktadır.

Argan Yağının Özellikleri

Argan yağı, içerisinde yüksek miktarda E vitamini ve temel yağ asitleri bulundurur. İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde de yaşlanmayı geciktirir ve cilde canlılık katar.

Argan yağı cilde faydalarının yanı sıra birçok hastalığa da iyi gelir. Fas halkı tarafından hem yemeklik hem de cilt güzelliği için kullanılmaktadır.

Argan Yağının Faydaları

Kuru ciltlerin yumuşamasını sağlar.

Güneşin zararlı ışınlarına karşı korur.

Saçları besleyerek kırılmasını engeller.

Göz altında oluşan kırışıklarda oldukça etkilidir.

Cinsel gücü artırdığı bilinmektedir.

Çok çabuk kırılan tırnak yapısını kuvvetlendirir.

Ciltte oluşan tahrişi ve iltihaplanmayı azaltır.

Saçlara parlaklık kazandırır ve yıpranmasını engeller.

Stresi azaltır,sigara ve çevre kirliliğinden oluşan etkileri ortadan kaldırarak hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Sivilce tedavisinde de oldukça etkilidir.

Hamilelikte oluşan çatlakları giderilmesinde oldukça faydalıdır.

Argan yaği hem yemeklerde hem de cilt için kullanıldığından nasıl kullanıldığı ve nasıl tüketildiği hakkında iki parantez açmak istiyoruz.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır

Haricen kullanımı

Argan yağını yüz için uygulayacaksanız, önceden temizlenmiş yüzünüze bir pamuk yardımıyla 4 veya 5 damla damlatarak masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Sivilce ve aknelerin tedavisinde de argan yağını kullanabilirsiniz.

Vücudunuz için uygularken de banyo yaptıktan sonra göğüslerinize, çatlak veya selülitlerinize masaj yoluyla uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra vücudunuzun nemlenmesi adına da banyodan sonra aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

Saçlarınıza uygularken de saçlarınızı önceden temizlemenizi, yavaş yavaş masaj yaparak saç derilerinize kadar yedirmenizi tavsiye ederiz.

Tırnaklara uygularken su ile işinizin bittiği saatlerde birkaç damla argan yağını tırnaklarınıza damlatıp bütün tırnaklarınıza sürmeniz yeterli olacaktır. Böylece tırnaklarınız güçlendirmiş olursunuz.

Yemeklerde kullanımı

Argan yağını yemeklerinize katarak ağız yoluyla tüketimini önermiyoruz. Ancak almış olduğunuz argan yağı yemekler için kullanılacak şekilde ambalajlanmış ise sadece salatalarda veya kahvaltıda ekmek ile ISITILMADAN kullanmanız gerektiğini belirtmek isteriz. (Bu kullanımının damar sertliği ve kolestrole iyi geldiği ve sadece Fas’ta kullanıldığı biliniyor.)

Ayrıca argan yağının piyasalarda sahteleri oldukça yaygındır. Bu yüzden hakiki argan yağlarını güvendiğiniz aktarlarınızdan veya komşu ülkelerimiz Irak, Suriye’den ve İran’dan temin edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: