Beslenme, Şifalı Bitkiler

Yer Fıstığı Faydaları Hakkında

Yer Fıstığı Faydaları Hakkında

Yer Fıstığı Hakkında Genel Bilgilendirme

Bilimsel Adı Arachis hypogaea olan yer fıstığı; bol miktarda B grubu kompleks vitaminleri ile E vitamini bakımından zengin, mineral olarak kalsiyum, magnezyum, fosfor ve demir içeren, albümin bakımından da zengin bir kuru yemiştir. Albümin kanda bulunan dokuların oluşumu ve onarımı için gerekli proteinlerdendir.

Yer fıstığı zengin besleyici içeriğinin yanında kalori bakımından çok zengindir. 100 gram yer fıstığı yaklaşık 500 kaloriye denk gelmektedir. % 50 oranında yağ içermektedir; ama bunlara rağmen kolesterol içermemektedir.

Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Yer fıstığı iyi bir E vitamini kaynağıdır. Ayrıca resveratrol adı verilen bir antioksidan da içermektedir. Güçlü bir antioksidan olan resveratrolün vücuda etkisi çok yönlüdür. Bu antioksidan madde kalp ve damar sağlığını çok yönlü korur ve tam bir kanser savaşçısıdır.

Yer fıstığı gerek bozulmayı ve küflenmeyi önlemek adına kavrulmuş vaziyette tüketilmelidir. Bu haliyle kandaki iyi kolesterol seviyesini yükseltir ve kötü kolesterol seviyesini düşürmektedir. Hormonların düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Göz hastalıklarını önleyici ve oluşumunu da azaltıcı etkisi vardır.

İçerdiği magnezyum nedeni ile kemik sağlığı için de fayda sağlayabilir.

Mide sorunlarına karşı da faydalı olduğu söylenmiştir. Aç karna makul ölçülerde tüketildiğinde tok tutucu, peklik verici etkisi vardır. Kilo vermeye yardımcı olabilir.

Hücre yapılanması ve kas sağlığı için önemli bir protein olan L-Arginin yönünden en zengin gıdalardan birisidir.

Yer Fıstığı Nasıl Kullanılır?

Yerfıstığı, bilindiği gibi fıstık ezmesi yapımında kullanılmaktadır. Çerez olarak kavrularak yenildiği gibi, çiğ veya kavrulmuş hali bazı tatlılara kullanılmaktadır. Ayrıca yağ yapımında da kullanılır. Bu yağ margarin yapımında kullanılır. Ayrıca mayonez yapımında, pastane sektöründe, hazır salata ve paket yemeklerde de kullanılmaktadır. Bu yağ ısıya dayanıklı olduğundan bu gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Ayrıca E vitamini içermesinden dolayı kozmetik sektöründe de kullanılmıştır.

Yer Fıstığının Zararları Neler?

Yer Fıstığı bazı bünyelerde alerjiye neden olabilmektedir. Yer fıstığına olan alerji özellikle çocuklarda yaygındır ve çok küçük bir parça yenildiğinde bile şiddetli ataklara neden olabilir.
Ayrıca aşırı tüketimi damar sertliğini tetikleyebilir ve kilo artışına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: