Beslenme, Şifalı Bitkiler

Yeşil Soğan Faydaları Nelerdir?

Yeşil Soğan Faydaları Nelerdir?

Yeşil Soğan Faydaları Hakkında

Yeşil soğan iyi bir A ve C vitamini kaynağıdır. Beyaz kısımları A vitamini bakımından yeşil kısımları da C vitamini bakımından zengindir. Özellikle ilkbahar ayı gibi mevsim geçişlerinde bol bol tüketilmelidir. Çünkü ödem söktürür ve soğuk algınlığının çabuk atlatılmasını sağlar. Güçlü bir antibiyotiktir. Öksürüğü geçirir. Grip, nezle gibi soğuk hastalıklarına karşı da koruyucudur.

İyi bir idrar söktürücü olan yeşil soğan, böbrek taşlarının düşürülmesinde de oldukça etkilidir. Vücudu yaşlanmaya karşı koruduğu gibi; zihni yorgunluğu giderir, beyin damarlarını açar.

Alerjik hastalıklara karşı da rahatlıkla kullanılabileceği gibi, kansere karşı da koruma sağlar. Cinsel gücü artırır ve iktidarsızlığa iyi gelir. Diyabet hastaları için de iyi bir besin olup; kan şekeri seviyesini düşürür. Kalp hastalıklarına karşı da faydalı olduğu bilinen yeşil soğan kalp krizi riskini azaltır.

İştah açıcı özelliği vardır. Ayrıca bağırsak solucanlarının vücuttan atılmasını sağlar. Cilt hastalıklarına karşı da faydalıdır.

Bir hatırlatma:

iştah açıcı özelliği olduğundan diyet yapanlar, bu süre zamanında taze soğan tüketmemelidir. Ayrıca mide hassasiyetleri olanlar zarını iyice temizledikten sonra yemelidir.

İlginizi Çekebilir: