Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Cilt Dostu Papaya Nasıl Yenir Faydaları Nelerdir

Zayıflatan Yağ Yakan Cilt Dostu PAPAYA

“Meleklerin meyvesi” olarak da isimlendirilen papaya verdiği tokluk hissi ile hem kilo almamanızı, hem de vücudunuzdaki yağları yakarak da zayıflamanıza yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra diğer faydaları da bunun kadar önem arz ediyor.

Papaya Nedir? Tropikal bir bitki olan papaya hem meyve hem de sebze olarak tüketilebilen bir bitkidir. Anavatanı Meksika’dır. Armut şeklini andırır, tatlı ve yumuşaktır.

Renk ve koku bakımından kavuna benzer, sarı ve turuncu renktedir. Bu nedenle ‘kavun ağacı’ adıyla da bilinir. Vitamin ve mineral bakımından zengindir. Ülkemizde Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde üretimi yapılmaya başlanılmıştır.

Zayıflatan Papaya

Verdiği enerji sadece 13 kaloriden ibarettir. Lifli olan bu meyveyi yediğinizde tokluk hissi verir. Bu da kilo almanızı engeller. Ayrıca papaya vücudunuzdaki yağları da yakarak zayıflamanıza yardımcı olur.

Papaya Tam Bir Cilt Bakım Uzmanı

Papaya meyvesinde bulunan bileşenler ile ölü deri hücrelerinin yenilenmesini ve ölü deri hücrelerinin bulunduğu bölgelerde hücre üretimini sağlıyor.

Vücuttaki sodyum birikimi önler. Bu sayede vücudun su miktarı oranını korur. Özellikle kuru cilt sorunu yaşayanlar bu bakımdan bu meyveyi tüketmelidir.

Çiğ olarak ezer ve yüzünüze maske tarzında uygularsanız cildinizin gergin ve nemli kalmasını sağlamış olursunuz. (15 dakika bekletmeniz yeterli olur.) ayrıca yazdan kalma bronzlaşmış cildinizi beyazlatmak için de bu şekilde kullanabilirsiniz.

Yüzünüze uyguladığınız şekilde derinize de uygulayarak deride oluşan renk değişikliklerini de önleyebilirsiniz.
Ciltte oluşan yaşlanma belirtilerini de ortadan kaldırabilirsiniz.

Papayanın Vücuda Sağladığı Diğer Faydalar

Vitamin ve Mineral bakımından zengin oluşu bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
Karaciğeri temizler.

Kolon kanserine karşı tam bir koruyucudur (içerisinde bulunan beta karoten, Folat, C Vitamini ve E Vitamini ile). Göz hastalıklarına iyi gelir.

Yüksek antioksidan içerdiğinden kolestrolü düşürür. Felce karşı koruyucudur. Zengin lif içermesinden dolayı kabızlık sorununa kesin çözüm sunar.

Vücuttan toksinlerin atılmasına büyük katkısı vardır. Akciğer ve bazı kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucudur.

Papaya Nasıl Yenir?

Eğer meyve olarak tüketecekseniz kavun şeklinde ikiye ayırın çekirdeklerini çıkarıp istediğiniz şekilde dilimleyerek yiyebilirsiniz. Suyunu sıkarak içebilirsiniz.

Bunun yanı sıra kızartmasını yaparak veya beğendiniz bir yemeğin içerisine katarak sebze tarzında da tüketebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: