Beslenme, Genel

Zehirli Mantar Köygöçüren (Ölüm Meleği) Hakkında

Zehirli Mantar Köygöçüren (Ölüm Meleği) Hakkında

Köygöçüren Mantarı – Ölüm Meleği Hakkında

Köygöçüren mantarı diğer bir adı da ölüm meleği olan bu mantar zehir saçıyor. Ülkemizde evcikkıran olarak da bilinen köygöçüren mantarının bilimsel adı Amanita phalloides’ dir. İçinde bulunan zehirler amanitin ve phalloidin gibi çok kuvvetli zehirlerdir. Bu nedenle ülkemiz ve dünya genelinde ölümcül mantar zehirlenmelerinin % 90’ına bu mantar sebep olmaktadır.

Evcikkıran mantarı yenildikten 8 veya 12 saat sonra ilk belirtilerini gösterir ve 3-4 gün içinde karaciğer ve böbrek metabolizmasının yok olmasına neden olur. Köygöçüren mantarının zehrini ortadan kaldırıcı bir ilaç henüz geliştirilmemiştir. Köygöçüren mantarının 20 gramı dahi bir insanı öldürebilmek için kafidir.

Köygöçüren Mantarı (Ölüm Meleği) Nerelerde Bulunur?

Dünyanın en zehirli mantarı olan köygöçüren mantarı, yaz başı ve sonbahar ayında ormanlarda yetişmektedir. Beyaz renkli oluşundan diğer mantarlardan ayırt etmek oldukça güçtür.

Genellikle İstanbul başta olmak üzere Batı Karadeniz ve Marmara bölgelerinde sıkça yetişmektedir. Ülkemizde de maalesef mantar zehirlenmelerinden dolayı çokça insan yaşamını yitirmiştir. Bu nedenle mantar tüketirken zehirli olup olmadığı teyit edilmeden tüketilmemelidir.

Mantar Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Yenilmeye başladıktan kısa bir sonra uykuya meyil, sersemlik, bulanık görme, tansiyon düşüklüğü, boyun ve yüz bölgesinde kızarıklık, nabız hızı, ağız içinde metal tadı hissi, terleme, bulantı ve kusma ile görülür. Bu durumda 112 aranmalı veya en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
Sağlıcakla kalınız…

İlginizi Çekebilir: