Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Taze, Toz, Kök Zencefil Kullanımı ve Faydaları

Taze, Toz, Kök Zencefil Kullanımı ve Faydaları

Köküyle, tazesi ve toz haliyle sağlığımıza katkısı bulunan zencefilin faydaları azımsanmayacak kadar çok. İşte faydaları ve kullanımı…

Anavatanı Güneydoğu Asya olan, Asya mutfağının kadim bitkilerindendir. Yüzyıllardır insanlık sofrasında yer edinen bu bitki sağlık açısından bu sofradaki yerini hak ederek almıştır. Hem toz hem kök hem de taze olarak kullanımı ile insan sağlığına faydalar sunan zencefil bünyesinde yüksek miktarlarda uçucu yağlar, vitamin ve mineraller içerir.

%3 oranında uçucu yağ barındırır, bununla birlikte B3 ve B6 vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum ve potasyum içermektedir. Vitamin ve minerallerin yanı sıra amino asitler içermesi yönüyle de önemli bir bitkidir.

Zencefil Faydaları Nelerdir?

Kandaki yağ oranını düzenler, damarları koruyucu etkisi vardır. Kolon kanserine karşı koruyucu özelliği vardır. Vücutta meydana gelen iltihaplanmaları kurutur.

Mide bulantısı ve kusma şikayeti olanlar için birebirdir. Ayrıca hamilelik dönemindeki kusma ve bulantıları kesmede de etkilidir. Hazmı kolaylaştırır. Zencefil kan akışını hızlandırır. Ateş ve aşırı terlemeyi önleyici özelliği ile vücut sıcaklığını dengede tutar.

Toz zencefilin yumurtalık kanserine sebep olan kanserli hücreleri yok edici özelliği vardır. Yine bal ile karıştırılıp tüketildiğinde öksürüğü keser, boğaz tahrişlerini giderir.

Ağrı kesici özelliği vardır. Yapılan araştırmalar diyabeti tedavi edici olduğunu kanıtlamıştır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Düzenli tüketimi felç riskini en aza indirmektedir.

Yine yapılan bilimsel çalışmalar soğuk algınlığı ve gripteki tedavi edici etkisini kanıtlanmıştır. Solunum yolları hastalıklarında kullanımı nefesi açar. Balgam söktürücüdür.

Taze, Kök ve Toz Zencefil Kullanımı

Tazesi rendelenerek sevdiğiniz çorbalarda rahatlıkla tüketilebilir. Akşamdan içme suyunuza koyup sabah tüketebilirsiniz (zayıflamak için kullanılabilir).

Toz zencefil bal ile karıştırılıp tüketilebilir.

Kök zencefil ise çayı yapılıp tüketilebilir.. Bunun için yapmanız gereken 2 diş bitki kökünü 2 bardak suda 20 dakika kaynatmak. Gün de 3 öğün tüketilebilir.

Zencefil Çayı İle İlgili Birkaç Önemli Hatırlatma

Çayı pek bilinmemekle birlikte sinüsleri temizleme özelliği vardır. sinüzit rahatsızlığı olanların düzenli içmelerini tavsiye ederiz. Ayrıca sakinleştirici özelliği vardır, kasları rahatlatır. Düzenli tüketimi kanser ve Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlar.

İlginizi Çekebilir: