Beslenme, Doğal Kürler

Zencefilli Soda – Zencefilli Gazoz Yapılışı

Zencefilli Soda - Zencefilli Gazoz Yapılışı

Zencefilli Soda – Zencefilli Gazoz Hakkında Bilgi

Zencefil tek başına dahi vücudumuz için harika bir gıdadır. Mide sorunlarını giderir. Hazımsızlık ve gaz sorunlarına karşı çok faydalıdır. Romatizmal hastalıklarda çok etkilidir. Ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede de zencefil gibisi yoktur.

Ülkemizde zencefil kök ve toz olarak kullanılmaktadır. Batı mutfağında ise zencefilli gazoz çok popüler bir içecektir. Genel itibari ile mayalandırılmış bir içecek olan zencefilli gazoz günümüz koşullarında fermantasyon işleme tabi tutulmadan da üretilebilmektedir.

Zencefilli Soda-Zencefilli Gazoz Tarifi İçin Malzemeler

1-2 adet rendelenmiş taze kök zencefil

2 tane limon

1 su bardağı su

Yarım su bardağı şeker(isteğe göre azaltılabilir veya arttırılabilir)

Bir tane maden suyu (servis aşamasında kullanmak için)

Birkaç adet taze nane yaprağı

Yarım çay kaşığı karbonat

Zencefilli Soda-Zencefilli Gazoz Yapılışı

Limonlar iyice yıkanır ve sarı kabuğu rendelenir. Kabukları rendelenen limonların suları sıkılır ve bir köşeye bırakılır. Bir kavanoz içerisine rendelenmiş zencefil, su, yine rendelenen limon kabukları ve şeker eklenerek 40-45 dakika şeker eriyene dek bekletilir. (Bu aşamada yoğun bir kıvam isteyenler, ocakta bir taşım kaynatıp soğumasını bekleyebilir.)

Şeker eridikten sonra içerisine sıkmış olduğumuz limon suyu ilave edilir. Hazırlanan karışım bir süzgeç yardımı ile süzülerek bir sürahi ya da bir kavanoza konulur. Daha sonra karbonat ve nane yaprakları ( aroma katması için isteğe göre eklenebilir.) veya limon dilimleri de ilave edilerek bir müddet dinlendirilir. Servis aşamasında zencefilli gazoza maden suyu da ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun…

İlginizi Çekebilir: