Alternatif Tıp, Beslenme

Düzenli İçilen Zerdeçal Suyu Faydaları

Düzenli İçilen Zerdeçal Suyu Faydaları

Zerdeçal üzerine yapılan araştırmalar 100’ün üzerinde hastalığa derman olduğunu ortaya koymaktadır. Zerdeçalın vücudumuza sayısız faydası bulunan zerdeçal yaşlanma karşıtı, antioksidan ve antienflamatuar özellikte taşımaktadır.

En etkili bileşenlerinden olan kürkümin üzerinde yedi binin üzerinde çalışma yapılmış ve bu çalışmalar insan sağlığı için sayısız fayda içerdiğini ortaya koymuştur.

Zerdeçalı düzenli olarak gıdalarda kullanamayanlar için en etkili tüketme şekli zerdeçal suyu içmektir. Düzenli tüketildiğinde sağlığa olan katkıları kısa sürede hissedilecek olan zerdeçal suyunun hazırlanışı ve faydalarını ise şöyle sıralamak mümkün:

Zerdeçal Suyu Faydaları

Düzenli tüketildiğinde kalp sağlığı düzene girer. Kan pıhtısı oluşumunu engeller. Damarlardaki plak oluşumunu önler. 2011 yılında Japonya’da yapılan çalışmada 20 gün boyunca zerdeçal suyu içen deneklerin kalplerinin güçlendiği kanıtlanmıştır.

Vücudu alkalileştirme özelliğine sahip olan zerdeçal suyu kanser oluşumunu da engelleme özelliğine sahiptir.
Antienflamatuar özelliği de olup; iltihap oluşumunu önler, enfeksiyonlarla savaşır. Kemik iltihabına bağlı ağrıları dindirir.

Karaciğer hücrelerini de yenileme özelliğine sahiptir. Safra kesesinin çalışmasını düzenler. Zehirli toksinlerin karaciğere zarar vermesini önler.

2009 yılında Auburn Üniversitesinde yapılan bir çalışmada diyabete karşı da faydalı olduğunu ortaya ortaya koymuştur.

Yaşa bağlı gelişen beyin hastalıklarına karşı koruma sağlar. Bunama, Alzheimer gibi hastalıkların önüne geçer.

Yaşlanmayı geciktirici, sindirim sistemini güçlendirici özelliği de bulunmaktadır.

Zerdeçal Suyu Nasıl Yapılır?

1 su bardağı kaynatılmış su içerisine 1 çay kaşığı zerdeçal (toz veya taze kullanılabilir) ve bir tutan karabiber koyun. Toz zerdeçal kullandıysanız karıştırıp için. Eğer tazesini kullandıysanız bir müddet demlenmesini bekleyin ve içerisinden zerdeçalları alarak için.

İlginizi Çekebilir: