Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Zerdeçal Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır

Uzmanlar zerdeçalın 100’den fazla hastalığa iyi geldiğini belirterek hak ettiği seviyede ülkemizde de kullanılması gerektiğini vurguluyorlar. Bu gıdanın faydaları ve nasıl kullanılması gerektiği makalemiz içeriğinde…

Anavatanı Doğu Hindistan olan ve zencefilgiller ailesinden çok yıllık bir bitkidir. “Hindistan Safranı adıyla da bilinir. Bu ismi de safrana benzer boyalı bir madde çıkarmasından almıştır. Sap kısmındaki kökü andıran kısımlardan zerdeçal tozu elde edilir.

Bu bitkiyi önemli kılan ise kanserle mücadele etmesi ve bunun yanı sıra kansere karşı koruma sağlayan, diyabetle ve daha birçok hastalıkla mücadele eden “CURCİMİN” adlı etkin maddedir. Yine güçlü bir antioksidandır.

Zerdeçal Faydaları Nelerdir

Bu bitkinin etkin maddesi olan curcimin her türlü kanser hastalığına karşı koruma sağlar. Özellikle kolon kanseri, göğüs kanseri ve prostat kanserine karşı çok faydalıdır. Tümör oluşumunu ve ilerlemesini önler.

Serbest radikallerle, virüs ve zararlı bakterilerle etkili bir şekilde savaşır. Yine bu etkin madde diyabet ve enfeksiyon hastalıklarına karşı da koruma sağlar. Kan şekeri seviyesini dengeler. Anti enflamatuar özelliği ile romatizmal ağrıları keser.

Antiseptik ve antibakteriyel özelliği ile etkili bir dezenfekte aracıdır. Kesik ve yaraların üzerine toz zerdeçal serpilmesi mikrop oluşumunu önler. Metabolizmayı hızlandırır ve zayıflamaya yardımcı olur. Bunun için yemeklerinizde 1 çay kaşığı kullanmanız yeterli olacaktır.

Beyindeki oksijen artışını hızlandırıp Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlar. Zerdeçal karaciğer ve safra kesesi için çok faydalı bir gıdadır. Kan dolaşımın hızlandırır. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.

Geçiş mevsimlerinde kullanılması enfeksiyon hastalıklarına karşı tam koruma sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu yönüyle çocuklarda da kullanılması önerilir.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Tazesini pilavlarda ve salatalarda kullanabilirsiniz. Kurusu yani toz halinde olanını yemeklerinizde baharat olarak kullanabilirsiniz.

Çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirmek için sabah ve akşam bir bardak süt içerisine bir çay kaşığı toz zerdeçal ekleyerek içirebilirsiniz. Bu kullanımı siz de uygulayabilirsiniz. Çay olarak kullanılacak ise gün de 2 bardak içilebilir.

Zerdeçal Çay Olarak Nasıl Hazırlanır?

4 su bardağı su içerisine 1 çay kaşığı zerdeçal eklenir ve 15 dakika kaynatılır. Ardından süzülür. Bal ile tatlandırılarak içilebilir.

Çayı bütün vücudu temizleme özelliğine sahiptir. Organları korur, etkili bir antidepresandır, zayıflamaya yardımcıdır.

Zerdeçal Zararları Nelerdir?

Aşırı kullanımı kalp çarpıntısı, kusmaya neden olabilir. Şeker hastalarının dozunu iyi ayarlamaları gerekir. Kan inceltici özelliği nedeniyle cerrahi operasyon geçirenlerin veya geçirecek kişilerin kullanmaması gerekir. Aspirin gibi ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Aşırı kullanımı kan hücrelerine zarar verebilir.

İlginizi Çekebilir: