Bitkisel Yağlar, Genel

Zeytinyağı Sınıflandırılması ve Zeytinyağı Çeşitleri

Zeytinyağı Sınıflandırılması ve Zeytinyağı Çeşitleri

Zeytinyağı Çeşitleri Hakkında

Sıvı altın olarak adlandırılan zeytinyağının faydalarını az buçuk herkes biliyor artık. İnsanların organik ürünlere olan ilgi ve merakının artması, uzmanların sağlıklı bir yaşam için zeytinyağını sürekli öne çıkarmaları ile artık yavaş yavaş beslenmelerimizde hak ettiği yeri almaya başladı. Tabi bu oran yeterli seviyede değil hala. Ülkemiz zeytinyağı üretiminde her ne kadar dünya sıralamasında 5. sırada olsa da tüketim noktasında hala çok gerilerde.

Saç bakımında, cilt bakımında önemli görevleri bulunan zeytinyağı tüketimi birçok hastalığa karşı da koruma sağlıyor. Peki yemeklerde, salatalarda tüketici hangi zeytinyağını tercih etmeli? Riviera, naturel, rafine zeytinyağı gibi isimlerle adlandırılan bu çeşitler ne anlama geliyor. Gelin birlikte göz atalım:

Zeytinyağları dört ana başlıkta sınıflandırılıyor:

1-Naturel (Doğal) Zeytinyağı

2-Rafine (İşlenmiş) Zeytinyağı

3-Riviera Zeytinyağı

4- Çeşnili Zeytinyağı

Naturel zeytinyağı naturel sızma ve naturel birinci zeytinyağı olarak sınıflandırılmaktadır. Her ikisi de doğrudan tüketime uygundur. Sadece sızma zeytinyağındaki oleik asit miktarı naturel birinci zeytinyağına göre uygun miktardadır. Naturel zeytinyağları doğal niteliklerinde değişikliğe neden olmayacak ısıl bir ortamda mekanik ve fiziksel işlemler uygulanarak elde edilen yağlardır ve çiğ olarak tüketilebilecek en kaliteli yağ olma özelliğini taşır.

Rafine zeytinyağı yani işlenmiş zeytinyağları ise ham zeytinyağının yağın kalitesini belirleyen oleik asit miktarının ‘0’ a yakın olduğu yağlardır. Tat ve kokusu rafinasyon işlemi sırasında ortadan kalkar. Rafine edilmiş zeytinyağları kalite olarak naturel sızma zeytinyağlarını tutamaz. Çünkü rafinasyon aşamasında sadece tat ve kokusu değil faydalı olan birçok vitamin ve mineralde ortadan kalkmaktadır.

Riviera olarak tanımlanan zeytinyağları ise rafine edilmiş zeytinyağlarının içerisine doğrudan tüketime uygun hale getirmek için naturel zeytinyağı eklenmesi ile ortaya çıkar. Riviera zeytinyağındaki oleik asit miktarı 100 gramda %1 seviyesindedir. Yemeklere ve kızartmalara eklenebilir.

Çeşnili zeytinyağları ise zeytinyağına birtakım baharat, meyve ve sebzelerin eklenmesi ile elde edilen yağçeşididir.

Zeytinyağındaki Asit Miktarı Ne Anlama Gelir?

Zeytinyağındaki asit miktarı yağın kalitesini göstermektedir. Naturel zeytinyağlarındaki oleik asit miktarı 100 gramda % 0.8’dir. Rafine edilmiş zeytinyağlarında ise bu seviye 100 gramda %0.3’tür. Riviera zeytinyağlarında ise %1’dir.

İlginizi Çekebilir: